
Klubbmästerskap 2022
Årets KM är avgjort och vi har korat vinnare i kategorierna Herr, Dam, Pojkjunior, D60, H22, H40, H50, H60, H75, Netto Dam, Netto Herr.
Augusti har bjudit på regn i stora mängder vid några tillfällen men mest har dagarna varit varma och soliga, därför kändes det en aning snopet när väderprognosen sa regn, regn, regn, åska och blixtrar hela helgen. Men vilken tur vi hade! Lördagen var varm, solig och helt vindstilla. Många spelade bra och på resultattavlan fann flera röd och gröna siffror!
Även för söndagen såg prognosen ut att bättra på sig men att förvänta var ändå regn. Lågtrycket höll sig borta och rundade oss vid sidan istället var vinden den största faktorn att ta hänsyn till.
Inget regn men en tuff söndag-på-km-bana och vi har Lundby i sitt esse. Kul! Extra roligt var att det trots tuffare förhållanden fanns flera röda och gröna siffror på resultattavlan!
Tack till banpersonalen som jobbat hårt för att leverera en bana i fint skick. Tack till kansliet för roddandet med lottning och annat fix och trix. Tack till Kerstin som alltid startar iväg deltagarna med säker hand. Tack alla som tycker det är roligt med KM och antar utmaningen: att spela mot sig själv.
Grattis till samtliga vinnare!
Herr – Markus Blomberg
Dam – Rebecca Sörensen
Pojkjunior – Gustav Bäckevall
D60 – Bitte Wendel
H22 – Marcus Blomberg
H40 – Johan Ekdahl
H50 – Stefan Mälming
H60 – Göran Sahlén
H75 – Inge Nilsson
Netto Herr – Håkan Pihl
Netto Dam – Bitte Wendel
Herr, H22
Dam
Pojkjunior
H40
H60
Netto Herr
D60, Netto Dam
Dam & Herr
Saknas på bild gör H50 och H75.