Helgen den 22 -23 maj åkte våra juniorer iväg på träningsläger!  Åtta juniorer, två ledare och Peter åkte tillsammans till Halmstad för att spendera två dagar på Halmstad Golfarena samt Rya GK.

Väl på plats delades lördagen upp i olika träningsupplägg såsom chip, putt, driving range och lite senare även 9 hål korthålsbana Links style. En riktig heldag med härlig golf!

På kvällen avslutade vi med puttning på deras Himalaya puttninggreen, minst sagt en utmaning!

 

På söndag var det tidig väckning kl 07.30 för frukost och avfärd till fina Rya GK som är ca 1 timmes bilfärd bort från Golfarenan. Ni som har varit där vet att det är en bedårande utsikt över banan vid ankomst. En kortare uppvärmning innan det blev dags för spel. På ettans tee välkomnades vi av två mycket vänliga starters. Efter att ha spelat 18 hål så avslutades dagen med gemensam middag och sedan hemfärd.

Två givande och härliga dagar att inleda säsongen minst sagt!

 

Mvh

Juniorer & ledarna

 

Lämna ett svar